Strona: Historia / Gazeta Politechniki

Historia

Pierwszy numer „Gazety Politechniki” ukazał się w styczniu 1994 r. Jest to najstarsze pismo akademickie na Podkarpaciu i jedno z najstarszych w Polsce po 1989 r. Pismo zostało utworzone decyzją ówczesnego rektora Profesora Kazimierza Oczosia, który w pierwszym numerze nakreślił rolę, jaką „Gazeta” powinna spełniać. List rektora do pracowników prezentujemy w takiej formie, w jakiej się wtedy ukazał.

„Gazeta Politechniki” była kontynuacją „Wiadomości Rektorskich” wydawanych od 1988 r., powołanych przez ówczesnego rektora prof. Stanisława Kusia. Funkcję redaktora naczelnego „Gazety Politechniki” pełnili prof. Kazimierz Buczek, prof. Jan Sieniawski i mgr Marta Olejnik. Obecnie tworzą ją odpowiedzialne za redagowanie mgr Anna Worosz (redaktor naczelny) i mgr Marta Jagiełowicz (redaktor), współpracując z wydziałami, pionami prorektorów oraz Samorządem Studenckim Politechniki Rzeszowskiej. Składem „Gazety” zajmuje się mgr Piotr Oczoś. Autorami artykułów są członkowie redakcji, zespołu redakcyjnego oraz pracownicy i studenci Politechniki Rzeszowskiej.

Przez 25 lat „Gazeta Politechniki” bardzo się zmieniła zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim. Można powiedzieć, że przeszła ogromną metamorfozę. Początkowo była dwukolorowym wydaniem liczącym dwanaście stron. W kolejnych latach zmieniała najpierw okładkę, potem kolorystykę, sposób łamania, aż wreszcie w 2016 r. całą makietę, formę graficzną oraz redakcyjną. W wersji online jest dostępna od 2000 r.

Od samego początku „Gazeta Politechniki” pełni nie tylko funkcję informacyjną i kronikarską, dokumentując najważniejsze wydarzenia z życia uczelni, lecz przede wszystkim przyczynia się do popularyzacji osiągnięć naukowych, organizacyjnych, sportowych czy kulturowych naszych pracowników i studentów. Pismo dociera do MNiSW, wyższych uczelni w kraju, bibliotek akademickich, wielu instytucji państwowych i podmiotów gospodarczych oraz instytucji kulturalnych w regionie. Spełnia również ogromną rolę w wewnętrznej komunikacji uczelni. Może być także znakomitym polem do dyskusji, z uwzględnieniem wszelkich głosów polemicznych, na różne tematy dotyczące całej społeczności akademickiej. Utrzymanie dotychczasowej jakości czasopisma, jak również rozwijanie jej pod względem redakcyjnym, w tym poszerzenia o artykuły naukowe, wymaga ogromnego zaangażowania. Mając zatem na uwadze istotną rolę naszego czasopisma akademickiego, Redakcja zachęca do dalszej współpracy i publikowania na jej łamach, aby móc ciągle rozwijać „Gazetę Politechniki” i podnosić jej atrakcyjność zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym.

Marta Jagiełowicz, Anna Worosz